Producenci

Jak zakończyć robótkę na drutach, czyli 4 sposoby zamykanie oczek

Interesuje cię dzierganie, ale nie wiesz, jak zakończyć robótkę na drutach? Co prawda są robótki, w których oczek nie trzeba zamykać, jednak ta umiejętność jest bardzo przydatna. Warto pamiętać, że nie każdy sposób zamykania nadaje się do konkretnej pracy.

Sposoby na zamknięcie oczek w dzianinach

Dlaczego rodzaje zamknięć są takie ważne? To one nadają estetykę twojej pracy. Jeśli kant robótki ma być rozciągliwy, trzeba zastosować taki rodzaj zamknięcia, który jest elastyczny.

1. Łańcuszkowe zamykanie oczek - bardzo popularna metoda, której zwykle uczą się już osoby początkujące. Prawy drut wkłada się w pierwsze oczko, ale jednocześnie ściąga się je z lewego drutu. Kolejne oczko również przerabia się na prawą stronę, a drutem, trzymanym w lewej ręce, przeciąga się to oczko przez pierwsze. Trzecie oczko przerabia się na prawą stronę tak, jak pierwsze i przeciąga je przez oczko drugie lewym drutem.

2. Elastyczne zamykanie oczek - jak zakończyć robótkę na drutach, robiąc chustę czy szal? W tym przypadku sprawdza się elastyczne rozwiązanie. Przerabia się pierwsze i kolejne oczko, po czym nakłada oba na lewy drut i przerabia je razem. Ten ruch powtarza się aż do końca robótki. Prace można wykonać luźniej lub ciaśniej. Do elastycznego efektu doskonale nadają się cieńsze druty.

3. Zakończenie supełkowe - idealne, jeśli w pracy powstają elementy dekoracyjne. Zamknięcie rozpoczyna się od prawej strony. Należy zacząć od przerobienia dwóch oczek razem na prawo, a następnie nałożyć nowe oczko, które powstało na lewy drut. Kolejny krok to nabranie dwóch oczek metodą warkocza i zawieszenie ich na drucie lewym. Teraz trzeba zebrać aż cztery oczka razem - dwa początkowe i dwa z drutu. Powstaje więc oczko, które trzeba przełożyć na lewy drut. Wszystkie kroki powtarza się aż do zakończenia.

4. Zakończenie sznurkiem na brzegu - na drut nabiera się trzy oczka metodą prawych oczek. Dwa przerabia się na prawo, podobnie jak kolejne dwa. To moment, w którym należy je przełożyć na lewy drut (włókno znajdzie się przy trzecim oczku). Przerabiając dwa prawe oczka, trzeba je nieco ściągnąć, aby się zespoliły. Na koniec przekłada się dwa oczka razem na prawą stronę. Wszystkie kroki trzeba powtórzyć.

Zamykanie robótek ręcznych nie musi być zawsze takie samo. Można je zmieniać i modyfikować pod kątem konkretnego dzieła, jakie tworzymy. Co więcej, do gotowego zamknięcia można dodać ozdoby, np. frędzle.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl