Producenci

Jak zrobić aniołka na szydełku?

Anioły są z nami od wieków. Na stałe zagościły w naszych domach niezależnie od tego, czy mieszkają w nich osoby wierzące. Na popularności zyskują szczególnie w okresie bożonarodzeniowym, kiedy to przyozdabiamy nasze wnętrze przeróżnymi ozdobami. Jedną z nich może stać się aniołek wykonany na szydełku. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że szydełkowanie aniołka jest bardzo skomplikowane. Są to jednak tylko pozory. Jeżeli tylko uda Ci się opanować pierwsze kroki, to czynność ta może stać się bardzo przyjemnym hobby. Czytaj dalej i dowiedz się, jak zrobić aniołka na szydełku.

Dlaczego wieszamy aniołka na szydełku na choinkę?

Przyjmuje się, że szydełkowanie to zajęcie dla wytrwałych. Wymaga bowiem dużych pokładów cierpliwości. Jeżeli jednak jesteśmy w stanie to opanować, to na szydełku stworzyć można prawdziwe cuda. Wiele osób naukę szydełkowania rozpoczyna właśnie od wydziergania aniołka. To wszystko ze względu na to, że zawiera proste sploty szydełkowe, a jednocześnie stanowi piękną ozdobę wnętrza. Czy zastanawiałeś się jednak nad jego symbolem?

Okazuje się, że anioły powinny znajdować się w naszych domach. Niezależnie od tego, czy jest to choinka, czy też inne miejsce, funkcja, jaką pełnią jest bardzo ważna. To wszystko ze względu na to, że do ich zadań należy sprawowanie opieki nad domem. Chronią go przed nieszczęściami, a jednocześnie wprowadzają miłość i szczęście. W domu, w którym znajduje się anioł, przeważa spokój, nadzieja oraz poczucie bezpieczeństwa.

Anioły nie muszą być tylko ozdobą świąteczną, lecz można wykorzystać je również jako element dekoracyjny naszego wnętrza. Są bardzo piękne, więc z pewnością przyciągną spojrzenie wielu osób. Aniołki wykonane na szydełku mogą dodatkowo stać się doskonałym prezentem. Obdarowując drugą osobę tym symbolem, przekazujesz jej anioła stróża, który ma ją chronić od złego i zapewniać nieustanną obecność.

Aniołek na szydełku – od czego zacząć?

Zanim zaczniesz zastanawiać się nad tym, jak zrobić aniołka na szydełku, warto abyś przygotował sobie listę niezbędnych produktów. Materiały do wykonania ozdoby tego typu muszą być odpowiednio dopasowane, gdyż w przeciwnym razie wykonane przez Ciebie dzieło może zostać uszkodzone lub po prostu nie będzie wyglądało tak, jak tego oczekujesz.

Szydełko nie może być zbyt grube, dlatego najczęściej wybieraj te o grubości 1,25 mm lub maksymalnie 1,5 mm. Przy tym unikaj tych drewnianych i zastępuj metalowymi bądź szydełkami wykonanymi z akrylu. Szydełko nie może też posiadać ostrych zakończeń, gdyż mogłoby to się skończyć zaciągnięciem aniołka.

Jeżeli chodzi o włóczkę, to musi ona być dość cienka. Najlepiej wybieraj te standardowe - znajdziesz je w naszej ofercie. Pamiętaj o tym, że im grubsza, tym większe są Twoje ozdoby. Nadmierna wielkość może jednak sprawić, że nie będą zbyt estetyczne. Dlatego też warto tworzyć tradycyjne, małe, białe aniołki. Czasami jednak możesz pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i postawić na coś bardziej kolorowego. Wesołe aniołki wykonane na szydełku również będą świetnie wyglądały.

Wybrana przez Ciebie włóczka musi być również dość sztywna. W innym wypadku Twój aniołek nie będzie się trzymał podczas wiszenia lub stania. Jeżeli jednak o tym zapomniałeś, to nic straconego. Nadal możesz go usztywnić. Zrobisz to, zanurzając aniołka wykonanego na szydełku w gorącym roztworze z cukru, a następnie dokładnie go susząc.

Do dziergania przydadzą się również nożyczki i igła do dzianin. Ta druga jednak nie jest koniecznością. Jeżeli tak Ci wygodniej, możesz zszywać aniołka szydełkiem.

Aniołek na szydełku – krok po kroku

Wbrew pozorom wykonanie aniołka na szydełku jest bardzo łatwe, lecz wymaga sporego nakładu czasu oraz cierpliwości. Schemat wykonania koronkowego aniołka złożony jest z kilku powtarzających się splotów. Twoje czynności opierać się będą więc w większości na wykonywaniu półsłupków oraz słupków przeplatanych z oczkami.

W pierwszej kolejności wykonaj korpus swojego aniołka. Najpierw zrób magiczne kółko, po czym stwórz 2 oczka łańcuszka i 11 słupków. W ten sposób utworzysz pierwsze okrążenie, które zamkniesz oczkiem ścisłym i 2 oczkami łańcuszka.

Wykonując drugie okrążenie, w każdy słupek rzędu wplataj po dwa słupki oraz ponownie zamykaj je oczkiem ścisłym i 2 oczkami łańcuszka. Przy okrążeniu trzecim w pierwszy słupek wykonaj jeden słupek, w drugi po dwa słupki i tak kolejno powtarzaj schemat. Zamknij okrążenie oczkiem ścisłym. Powstałe dzieło złóż na pół i zszyj jeden z jego końców. W ten sposób otrzymasz gotowy korpus.

Następnie przejdź do głowy. Wykonasz ją analogicznie jak korpus, tylko pozostajesz przy tym przy pierwszym rzędzie. Okrążenie zamknij oczkiem ścisłym, a z pozostałej nitki zrób pętelkę, którą przyszyj do głowy.

Na koniec zostają już tylko skrzydła. Ponownie zrób magiczne kółko. Wykonaj 2 oczka łańcuszka oraz 6 słupków. Przejdź do drugiego rzędu, w którym zastosujesz następujący schemat:

- W szósty słupek wpleć 6 oczek łańcuszka,

- Pomiędzy 6, a 5 słupkiem wykonaj 4 słupki potrójnie nawijane,

- Pomiędzy 5, a 4 słupkiem wykonaj 4 słupki podwójnie nawijane,

- Pomiędzy 4, a 3 oraz 3, a 2 słupkiem wykonaj po jednym słupku,

- Pomiędzy 2, a 1 słupkiem wykonaj 4 słupki podwójnie nawijane,

- Pomiędzy 1 słupkiem a dwoma oczkami łańcuszka wykonaj 4 słupki potrójnie nawijane oraz 6 oczek łańcuszka wrobionych w 2 pierwsze oczka łańcuszka pierwszego rzędu.

Tak przygotowane skrzydła przyszyj do korpusu i gotowe. Dla osoby początkującej może wydawać się to trudne, jednak pocieszające może być to, że każdy kolejny raz będzie zdecydowanie prostszy. Mamy nadzieję, że przygotowana wyżej instrukcja uczyni to zadanie łatwiejszym i już więcej nie będziesz musiał zastanawiać się nad tym, jak zrobić aniołka na szydełku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl