Producenci

Jak zrobić warkocz na drutach krok po kroku? Podpowiadamy!

Robienie na drutach przeżywa swój renesans. Dla wielu osób dzierganie to sposób na spędzanie wolnego czasu i relaks. Knitterki chętnie uczą się nowych splotów. Jednym z najbardziej popularnych jest warkocz. Jak zrobić go na drutach? Podpowiadamy!

Przygotuj druty

Jak zrobić warkocz na drutach? Zanim przystąpisz do dziergania sprawdź, czy masz wszystko, co jest ci potrzebne. Wybierz odpowiedni kolor wełny i zorientuj się jaką ma grubość. Dobierz druty. Przy robieniu warkocza oprócz podstawowej jednej pary, przyda ci się dodatkowy drut pomocniczy (niektórzy zastępują go drutami na żyłce) lub agrafka. Doświadczone knitterki potrafią zrobić warkocz, używając jednej pary drutów. Dopiero uczysz się dziewiarstwa? Robisz swój pierwszy warkocz? Najważniejsze jest, żebyś opanowała technikę, dlatego nie rezygnuj z drutów pomocniczych lub agrafki.

Jak zrobić warkocz na drutach? Zacznij robić oczka!

Nie wiesz, jak zrobić warkocz na drutach? Zacznij od robienia oczek. Ile ich nabrać? Tyle ile chcesz! Pod warunkiem, że będzie to parzysta liczba. Dzięki temu warkocz wypadnie idealnie na środku, a po skończeniu twoja robótka będzie wyglądała estetycznie. Pozostaw kilka oczek z każdej strony. W ten sposób unikniesz skrzyżowania na początku robótki. Kilka pierwszych oczek przerób ściegiem na prawo (francuskim), środkowe oczka przerób pończoszniczym, a ostatnie znowu prawym.

Zrób skrzyżowanie oczek

Szukasz sposobu na to, jak zrobić warkocz na drutach? Najważniejszym etapem jest krzyżowanie oczek. Tutaj przyda ci się drut pomocniczy, dodatkowa para drutów na żyłce lub agrafka. W kolejnym rzędzie przerób 3 oczka na prawo, kolejne 3 nałóż bez przerabiania na drut pomocniczy (za każdym razem umieszczaj je z przodu, wtedy warkocz będzie się splatał w tym samym kierunku). Kolejne 3 oczka przerób również w prawo. Na lewy drut przełóż oczka z drutu pomocniczego. Zostały ci ostatnie oczka, które przerabiasz na prawo. W ten sposób powstanie skrzyżowanie oczek. Teraz przełóż drut z oczkami do lewej ręki i powtórz całą sekwencję ruchów. Przekładaj druty z jednej ręki do drugiej, dopóki nie zrobisz warkocza o pożądanej długości. Możesz zakończyć robótkę.

Praktyka czyni mistrza

Technika robienia warkocza na drutach, tylko na początku wydaje się skomplikowana. Im więcej czasu poświęcisz na dzierganie tego wzoru, tym szybciej go opanujesz. Warto włożyć w to trochę pracy i cierpliwości. Wełniane warkocze pięknie prezentują się zarówno na czapkach, szalikach, jak i swetrach. Pamiętaj, że z każdą kolejną robótką będzie szło ci coraz łatwiej i szybciej. Powodzenia!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl